CategoriesSihirliBahçem Blog

SUKULENTLERİN DÜNYASI

Sukulentlerin Ana vatanı Afrika’dır.

‘’ Etli bitkiler’’ sukulentler. Doğada genellikle kurak iklimde uzun süre çok az bir su ile yaşayabilen bitkilerdir. ‘’Sukulent kelimesi Latincede ‘’sucus’’ kelimesinden gelmektedir. Sukulentler suyu sap ve yapraklarında depolayabilirler. Şaşırtıcı bir özelliği ise en az özenle harika gelişebilen bitkilerdir. Antartika dışına her bölgede sukulentler yaşayabilirler. Çok aşırı soğuk iklimi sevmeyen bu bitiler ev içinde değil daha çok dış balkonda bol güneş ışığı ile gelişir ve büyürler. Sukulentler susuzluğa dayanabilen ama çok kurak ortamlarda yaşayamayan bitkilerdir. Örneğin dünyada en sıcak iklime sahip Avustralya bölgesinde yerli sukulentler dışında diğer ithal türler aşırı sıcaklıklardan dolayı bu bölgede yaşayamazlar.

Türkiye şartlarında doğrudan güneş ışığı açık balkonda yaz kış yaşayabilirler. Ev ortamı Sukulent gelişimi için uygun değildir. Ev ortamında büyüyen sukulentler güneş ışığını az aldıkları için cılız ve zayıf olurlar. En doğru yer onlar için dış balkondur.

‘’Tillandsia’’  Nadir bir Sukulent türüdür. Herhangi bir ortamda toprağa değmeden yaşayabilirler.

Sukulentler yapraktan veya dal yolu ile çok basit ve kolay şekilde çoğaltılabilir. Gerek suda köklendirme gerek toprakta köklendirme ile çok hızlı sonuçlar alınabilen bitkilerdir sukulentler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir