Sıkça Sorulan Sorular

Ben hiç bir zaman gün vermem. Mevsime, iklime, toprağa bağlı, odayı nasıl havalandırdınz bile etkili. En önemli püf nokta kökler hafif gri renge dönünce sulayın.

Çiçek vermesini istiyorsanız dinlenme dönemine alın. 
1,5 ay boyunca:
Hiç sıvı besin, gübre vermeyin
Suyunu azaltın
Serin yerde tutun (16 derece) 
Cam önünde değilde daha karanlık yerde tutun. 
Sonrasında düzenli bakıma dönün. 

Orkide toprağı kesinlikle torf olmamalı, orkide toprağı havadar bir toprak olmalı örneğin kil bilyesi ve çam veya hindistan cevizi lifi olan topraklar

Burada en önemli nokta kullanılan ürünün açıklamasına bakmak. Bizim kullandığımız COMPO Orkide bitki gübresi de çiçek açtırma ve daha uzun süre çiçekli kalmasını sağlayan özelliği bulunduğundan kullanılabilir

Orkide çiçeklerini döktükten sonra dalı sağlıklıysa ve boğumları dolu doluysa iki üç ay beklenebilir. Eğer sararmış dal varsa o dalı budaya bilirsiniz.

Her bitkinin kullanabileceği besin miktarı değişken ve bellidir. Evde yapılan kürün içeriğindeki besin miktarı belli olmadığı için bir zaman sonra bitkinize zarar vermeye başlar veya yüklü bir besin takviyesi yapıldığı için toprakta sinek böcek oluşumuna destek sağlar.

Toprak değişimi en geç 2 senede bir olmalıdır veya toprak dağılmaya başladıysa bu da bir değişim sinyalidir eğer kil bilyesi kullanıyorsanız saksı değişimlerinde uygulanabilir isteğe bağlıdır.

Önceden nedeni araştırılmalı (fazla su, köklerde çürüme veya ev kürü karışımı maya, yumurta kabuğu vs.) sonrasında Orkideye neem yağ ile uygulama yapın.

Bu konun çok kolay bir anlama yolu vardır eğer kök geliyorsa ucu sivridir, dal geliyorsa başı düzdür.